Zmarł Charles Hard Townes

27 stycznia 2015 roku w drodze do szpitala zmarł Charles Hard Townes, fizyk amerykański, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki z 1964 roku. Townes urodził się 28 lipca 1915 roku w Greenville w stanie Karolina Południowa (USA). Zmarł w Berkeley w Kalifornii (USA). Ostatni czas był dla naukowca trudny ponieważ borykał się z problemami zdrowotnymi. W swoim życiu otrzymał wiele nagród i wyróżnień. W 1964 roku komisja przyznająca Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki doceniła jego pracę i uhonorowała go nagrodą za jego pracę nad elektroniką kwantową oraz wynalezienie masera.

Charles Hard Townes studiował na Furman University – fizykę oraz lingwistykę. Tytuł magistra uzyskał w 1936 roku na Duke University. Tytuł doktora fizyki otrzymał w 1939 roku na California Institute of Technology. Pracował w Bell Labs. Był również wykładowcą na Columbia University. W tym okresie rozpoczął swoje prace nad maserem (Microwave Amplification by Stimulated Emission of Radiation, czyli wzmocnienie mikrofal poprzez wymuszoną emisję promieniowania). Był również profesorem na Massachusetts Institute of Technology. Od 1967 roku pracował, jako profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Poza Nagrodą Nobla (wraz z Nikołajem Basowem i Aleksandrem Prochorowem) Charles Hard Townes otrzymał również między innymi John Carty Award (1962), National Medal of Science (1982), Nagrodę Henry Norrisa Russell Lectureshipa (1998) czy Nagrodę Templetona (2005). Należał do Papieskiej Akademii Nauk. (Źródło: tylkonauka.pl)Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!