1986 Dudley Robert Herschbach, Yuan Tseh Lee, John Charles Polanyi

Nagrodę otrzymali Dudley Robert Herschbach, Yuan Tseh Lee i John Charles Polanyi za „wkład w prace związane z poznaniem dynamiki elementarnych procesów chemicznych”.

W 1986 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Dudley Robert Herschbach, Yuan Tseh Lee i John Charles Polanyi. Komisja przyznająca nagrodę doceniła naukowców za „wkład w prace związane z poznaniem dynamiki elementarnych procesów chemicznych”.

Dudley Robert Herschbach urodził się 18 czerwca 1932 roku w San José (Kalifornia, USA). Jest chemikiem amerykańskim i profesorem Uniwersytetu Harvarda w Cambridge. Członek między innymi Amerykańskiej Akademii Umiejętności w Bostonie.

Yuan Tseh Lee urodził się 19 listopada 1936 roku w Xinzhu. Chemik z Tajwanu, pierwszy laureat Nagrody Nobla pochodzący z tego kraju. Stopień doktora uzyskał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Polskie Towarzystwo Chemiczne przyznało mu Medal Marii Skłodowskiej-Curie.

John Charles Polanyi urodził się 23 stycznia 1929 roku w Berlinie. Jest fizykiem kanadyjskim pochodzenia węgierskiego. Polanyi jest profesorem Uniwersytetu Toronto oraz członkiem Papieskiej Akademii Nauk.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!