Nagroda Nobla

Nagroda Nobla jest przyznawana za najwybitniejsze osiągnięcia w dziedzinie nauki, literatury czy też zasług dla całej ludzkości jak i poszczególnych społeczeństw. Nagroda została ustanowiona zgodnie z ostatnią wolą Alfreda Nobla. Finansowy aspekt nagrody jest realizowany na bazie Fundacji Nobla. Została ona ustanowiona w 1986 roku. Pierwsze wręczenie nagród odbyło się w 1901 roku w Sztokholmie.

Nagroda Nobla jest przyznawana w kilku fundamentalnych dziedzinach. Po pierwsze mamy do czynienia z Nagrodami Nobla w dziedzinach takich jak fizyka, a także chemia. W tych kategoriach nagrodę przyznaje Szwedzka Królewska Akademia Nauk w Sztokholmie. W dziedzinie medycyny czy też fizjologii nagrodę przyznaje Instytut Karoliński w Sztokholmie. Kolejną dziedziną jest literatura. Za przyznanie nagrody w tej kategorii odpowiedzialna jest Szwedzka Akademia Literatury. Pokojową Nagrodę Nobla przyznaje natomiast komitet składający się z 5 osób wybierany przez norweski parlament, czyli Storting. Oprócz wymienionych wyżej nagród mamy również do czynienia z nagrodą imienia Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii. Jest ona przyznawana począwszy od 1969 roku, a jej fundatorem jest Szwedzki Bank Centralny.

Nagrody Nobla są wręczane corocznie 10 grudnia w rocznicę śmierci fundatora. Od początku, czyli od 1901 roku mieliśmy do czynienia jedynie z krótka przerwą w latach 1940-1942. Od 1902 roku formalnie nagrody przyznawane są przez aktualnego króla Szwecji. Jeżeli chodzi o sam proces selekcji kandydatów a następnie ich wyboru jest on bardzo długi a zarazem niezwykle rygorystyczne. Jest to jednym z powodów, dla którego Nagroda Nobla stała się najbardziej prestiżową nagrodą na świecie.

Wśród szeregu różnych kryteriów, jakie dotyczą owej nagrody kontrowersje mogą wzbudzać zasady mówiące o tym, że nagroda nie może być przyznawana pośmiertnie, a także ta mówiąca, że w jednej dziedzinie nie można przyznać nagrody więcej niż trzem osobom. Warto również wspomnieć o wymiarze finansowym nagrody. Pierwsze Nagrody Nobla w 1901 roku wynosiły 150 tysięcy ówczesnych koron szwedzkich. Obecnie nagroda wynosi 10 milionów koron szwedzkich.

komentarzy 16 do 'Nagroda Nobla'

 1. ewa pisze:

  Strona zawiera wiele ciekawych informacji. Ja jednak szukam pełnej wersji odczytów noblowskich polskich literatów-noblistów (poza pp. W. Szymborskiej i O. Tokarczuk) i nigdzie nie mogę znaleźć. Czy ktoś może pomóc?

 2. magda pisze:

  stronka super bardzo pomogłą w szkole lekcjach bardzo dziękuje

 3. ewa pisze:

  Dlaczego nikt nie uczy polskiej młodzieży o Józefie Rotblacie, człowieku najwyższych standardów moralnych, szanowanym przez międzynarodowe środowiska naukowe,który całe swe bezkompromisowe życie poświęcił pracy dla pokoju i użycia atomu dla dobra ludzkości, w medycynie? Dlaczego o Rotblacie, który,choć zdecydował się po wojnie zostać w Wielkiej Brytanii, swą polskość ciągle podkreślał,łącznie z imieniem Józef zamiast Joseph, dowiaduję się z kanadyjskiego dokumentu zamiast z polskiego podręcznika? Za wiele mamy autorytetów, ludzi godnych podziwu, wzorców do naśladowania?

 4. Spoko1423 pisze:

  Stronka jest spoko, ale i tak wypisałam to z encyklopedii tylko 2 osoby z mojej klasy dostały 6, ale i tak polecam tą stronkę 😉

 5. Julia pisze:

  Robię referat o Nagrodzie Nobla i ta stronka pomaga mi go stworzyć

 6. Szymon:D pisze:

  6 I KLAPA THX POZDRO

 7. victoria pisze:

  ja takze mam nagrode nobla choc nikt o tym nie wie!!!!

 8. martyna pisze:

  Ta stronka jest super!!!!! Pomogła mi na studiach polecam!!! :P/:)

 9. meryyyy pisze:

  Super strona,potrzebne mi było o Nagrodzie Nobla i tu wszystko znalazłam i dostałam 5+

 10. kasia pisze:

  ta strona przepraszam za wyrazenie jest zajebista można znależść tu wszystko

 11. Harryolo pisze:

  Mi też pomogło chociaż jest info tylko na temat miejsca wręczenie 1 nagrody nobla później nie ale i tak polecam!!

 12. Wiktoria pisze:

  Pomogło OGROMNIACHNE DZIĘKUJE 🙂

 13. alicja555 pisze:

  napisałam referatna historie i dostałam @@@”6″@@@

 14. marcelina pisze:

  Mi też pomogło.

 15. Michał pisze:

  Dziękuje!!!Ta stronka jest super spisałem wszystko potrzebne i dostałem dobrą ocenę. Jeszcze raz Dzięki.

 16. lerax45 pisze:

  Pomogło mi w lekcjach.

Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!