Alfred Nobel

Alfred Nobel jest jednym z najbardziej znanych ludzi na świecie. Swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim ufundowanej przez siebie nagrodzie. Nagroda Nobla jest najbardziej prestiżową nagrodą na świecie. Obejmuje ona takie dziedziny jak nauka, literatura, medycyna z fizjologią oraz ogólne zasługi na rzecz ludzkości.

Alfred Bernhard Nobel urodził się 21 października 1833 roku w Sztokholmie. Zmarł natomiast 10 grudnia 1896 roku w Sanremo. Był szwedzkim przemysłowcem, a także wynalazcą. Jest autorem 355 patentów a najbardziej znanym jego wynalazkiem jest dynamit.

Ojciec Alfreda Immanuel Nobel był inżynierem i wynalazcą. Odniósł sukces w sferze przemysłowej i biznesowej w Rosji. Był konstruktorem między innymi min morskich, które skutecznie powstrzymywały Royal Navy podczas wojny krymskiej. Matka Alfreda Nobla, Andriette Ahlsell pochodziła z zamożnej rodziny. W wieku 17 lat Alfred Nobel władał biegle takimi językami jak szwedzki, rosyjski, francuski, angielski i niemiecki. Oprócz zainteresowań podzielanych przez ojca, czyli fizyki i chemii młody Nobel był również entuzjastą poezji i literatury.

Studiował inżynierie chemiczną, a także pracował w prywatnym laboratorium chemicznym w Paryżu. Właśnie tam spotkał Ascanio Sobrero chemika włoskiego, który kilka lat później wynalazł nitroglicerynę. Pracował nad swoimi wynalazkami również w Stanach Zjednoczonych. Powrócił jednak do Rosji, aby pomóc ojcu w jego pracy, ponieważ firma Nobla przeżywała okres ogromnej prosperity dzięki dostawom dla armii rosyjskiej. Tam też wraz ojcem prowadził badania nad udoskonaleniem niestabilnej nitrogliceryny. Wraz z końcem wojny również firma Nobla zbankrutowała, a on wraz z Alfredem i drugim synem powrócił do Szwecji.

Po powrocie do rodzinnej Szwecji Alfred Nobel poświecił się pracy nad udoskonalaniem nitrogliceryny. W jednym z eksperymentalnych wybuchów zginął brat Alfreda Emil. Właśnie wtedy zabroniono wybuchów i produkcji na terenie Sztokholmu. Prace przeniesiono na barkę zakotwiczoną na jeziorze Melar. Sukces Alfred Nobel osiągnął, gdy w 1867 roku opatentował technologię i zarejestrował znak towarowy dynamitu. Od tego momentu kariera Alfreda Nobla rozwijała się niezwykle dynamicznie. Założył on około 90 różnych zakładów w 20 różnych krajach. W ramach swojej spuścizny dla ludzkości cały swój majątek kazał po swojej śmierci zdeponować w postaci funduszu a coroczne odsetki wypłacać w formie nagrody dla tych, którzy przynieśli ludzkości największą korzyść.

komentarzy 5 do 'Alfred Nobel'

  1. Kamil pisze:

    Dziękówa, bardzo się przydało 😉

  2. Seba pisze:

    a jego dzieła możesz mi wymienić ? prosił bym bardzo : ]

  3. majusia pisze:

    Dzięki za napisanie dużo się dowiedziałam:D:D:-P:D

  4. Gosia pisze:

    Mam trudną pracę domową, lecz ten artykuł mi ją ułatwił!!! ThX!!!

  5. Natalia pisze:

    dzieki za prace. była bardzo potrzebna ;D

Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!