1987 Donald James Cram, Jean-Marie Lehn, Charles John Pedersen

Nagrodę otrzymali Donald James Cram, Jean-Marie Lehn i Charles John Pedersen „za rozwinięcie i zastosowanie cząsteczek o szczególnie selektywnych oddziaływaniach zależnych od struktury”.

W 1987 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Donald James Cram, Jean-Marie Lehn i Charles John Pedersen. Komisja przyznająca nagrodę uhonorowała ich wkład w badania nad cząsteczkami, które oddziałują w wysoce selektywny sposób z innymi cząsteczkami.

Donald James Cram urodził się 22 kwietnia 1919 roku w Chester, a zmarł 17 czerwca 2001 roku w Palm Desert. Był chemikiem amerykańskim. Studiował na University of Nebraska. Stopień doktorski uzyskał na Uniwersytecie Harwarda w 1947 roku. Tytuł profesora uzyskał na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles w 1956 roku.

Jean-Marie Lehn urodził się 30 września 1939 roku w Rosheim we Francji. Jest chemikiem francuskim. Doktorat obronił na Uniwersytecie Ludwika Pasteura w Strasburgu. W 1990 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Karola w Pradze.

Charles John Pedersen urodził się 3 października 1904 roku w Pusan, a zmarł 26 października 1989 roku w Salem. Był amerykańskim chemikiem. Studiował na Uniwersytecie w Dayton, później w Massachusetts Institute of Technology. Był jednym z niewielu noblistów (jeżeli chodzi o nauki ścisłe), którzy nie posiadali stopnia doktora.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!