1995 Józef Rotblat, Pugwash Conferences on Science in World Affairs

Pokojową Nagrodę Nobla w 1995 roku otrzymał Józef Rotblat oraz Pugwash Conferences on Science in World Affairs (Konferencja Pugwash w Sprawie Nauki i Problemów Światowych). Zostali oni nagrodzeni za walkę ze zbrojeniami jądrowymi na świecie.

Józef Rotblat był polskim fizykiem i radiobiologiem pochodzenia żydowskiego. Urodził się 4 listopada 1908 roku w Warszawie. Zmarł natomiast 31 sierpnia 2005 roku w Londynie. W roku 1932 uzyskał tytuł magistra fizyki w Wolnej Wszechnicy Polskiej na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym. Doktorat obronił w 1938 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Do Anglii wyjechał w 1939 roku na stypendium. Tam też zastała go wojna. Wraz z Bertrandem Russellem doprowadził w 1957 roku do powstania Pugwash czyli pacyfistycznego ruch uczonych działających na rzecz likwidacji broni masowej zagłady.

Konferencja Pugwash w Sprawie Nauki i Problemów Światowych została założona by w pokojowy sposób walczyć z bronią atomową oraz innymi rodzajami broni masowej zagłady. Pugwash zajmuje się miedzy innymi tworzeniem raportów dla rządów poszczególnych państw w sprawie broni masowej zagłady.komentarze 2 do '1995 Józef Rotblat, Pugwash Conferences on Science in World Affairs'

  1. UP7256 pisze:

    Na nagrodę Nobla zasłużyli dwaj polscy fizycy: Marian Danysz i Jerzy Pniewski za wspólne odkrycie hiperjądra w 1952 r. Zasłużył też sobie Prof.Jerzy Konorski, uczeń Pawłowa, z dziedziny medycyny, za publikację „Integracyjna działalność mózgu” oraz Prof.Jan Mazurkiewicz za dzieło „Wstęp do psychofizjologii normalnej” też z medycyny. Zapomniano tez o Marianie Smoluchowskim. A Prof. Wolszczanowi pięknie zasłużyli się polscy dziennikarze, kiedy był nominowany do nagrody.

  2. Amanda pisze:

    Jeśli czegoś od życia się chcę najpierw trzeba tego bardzo chcieć,bo przecież pani Wisława Szymborska nie dostała od tak Nagrody Nobla trzeba w to włożyć wysiłek i swoje całe serducho!.

Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!