2009 Charles Kuen Kao, Willard Sterling Boyle oraz George Elwood Smith

Nagrodę otrzymał Charles Kuen Kao za pracę nad światłowodami oraz Willard Sterling Boyle i George Elwood Smith za sensor CCD.

W 2009 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymało trzech naukowców. Byli to Charles Kuen Kao, Willard Sterling Boyle oraz George Elwood Smith.

Charles Kuen Kao jest chińskim fizykiem, urodził się 4 listopada 1933 roku w Szanghaju. Studiował w Hongkongu oraz Londynie. Nagrodę otrzymał za odkrycie sposobu na transmitowanie światła na duże odległości poprzez włókna optyczne.

Willard Sterling Boyle fizyk amerykański pochodzenia kanadyjskiego. Urodził się 19 sierpnia 1924 roku w Amherst. Studiował na McGill University, tam też uzyskał stopień doktora. Otrzymał nagrodę za wynalezienie półprzewodnikowego obwodu obrazującego, czyli sensora CCD.

Wraz z nim nagrodę za to osiągnięcie otrzymał również George Elwood Smith, amerykański fizyk urodzony 10 maja 1930 roku w White Plains. W 1955 roku zakończył studia na University of Pennsylvania a cztery lata później uzyskał stopień doktora na University of Chicago. Wraz z Boylem pracował w Bell Labs. W 1969 dokonali odkrycia, które w 2009 przyniosło im Nagrodę Nobla.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!