Zjazd noblistów w Polsce

Między 21, a 23 październikiem odbędzie się w Warszawie XIII Światowy Szczyt Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Gospodarzem zjazdu będzie oczywiście Lech Wałęsa. Szczyt zorganizowany zostanie w trzydziestą rocznicę przyznania mu właśnie tego zaszczytnego wyróżnienia. Na zjazd Laureatów Pokojowej Nagrody Nobla mają przybyć między innymi Dalajlama, Michaił Gorbaczow czy Henry Kissinger.

Swoją obecność na warszawskim szczycie potwierdzili również Martti Ahtisaari (były prezydent Finlandii), Shirin Ebadi (irańska prawniczka), Leyman Gbowee (działaczka społeczna z Liberii), Muhammad Yunus (twórca idei mikrokredytu), oraz Betty Williams i Mairead Corrigan (aktywne uczestniczki procesu pokojowego w Irlandii Płn.). Organizatorzy spodziewają się, że do stolicy Polski przybędzie około 2 tysięcy gości. Spotkanie będzie odbywać się pod hasłem „Solidarni dla pokoju – czas działać”. Tego typu szczyty organizowane są corocznie od 12 lat, a ich pomysłodawcą jest Michaił Gorbaczow.

Gospodarz spotkania, były prezydent Lech Wałęsa tak mówi o październikowym szczycie: „Wspólnie z innymi noblistami, bohaterami walki o najcenniejsze wartości, chcemy przypominać światu o tym posłaniu w obliczu palących problemów naszego globu. Taki silny głos znów wyjdzie do świata z Polski”. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 roku podkreśla również w swoich wypowiedziach, że tylko prawdziwa solidarność może stać się silnym fundamentem budowy dostatniego i pokojowego świata. Pozostaje nam jedynie czekać na to wyjątkowe wydarzenie.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!