Kradzież medalu Pokojowej Nagrody Nobla

W Wielkiej Brytanii złodziejom przypadł do gustu medal Pokojowej Nagrody Nobla z 1934 roku. Został nim nagrodzony były minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Arthur Henderson za swoje zasługi w dziedzinie rozbrojenia. Nagrodę otrzymał w Oslo dwa lata po tym jak był przewodniczącym Światowej Konferencji Rozbrojeniowej w Genewie. Nagroda była przechowywana w muzealnej rezydencji, która należy do władz miasta Newcastle. Arthur Henderson był związany z tym miastem już od młodości.

Przypomnijmy, że medale wręczane w ramach Pokojowej Nagrody Nobla są produkowane w Norwegii od 1902 roku. Na początku były wykonywane z 23 karatowego złota i ważyły 192 gramy. W 1980 roku zmieniono formułę. Stosuje się złoto 18 karatowe a waga medalu wynosi 196 gramów. Jednak w przypadku tego rodzaju medalu wartość nie jest związana z wartością czy ilością lub rodzajem materiału, z jakiego jest wykonany. Do momentu kradzieży medalu przyznanego Hendersonowi zdarzyły się dwie podobne kradzieże.

W 2007 roku skradziono medal podczas ataku członków organizacji Hamas na dom Jasera Arafata na terytorium Palestyny. Medal, który Arafat otrzymał w 1994 roku nadal pozostaje w miejscu nieznanym. W tym samym roku skradziono również nagrodę przyznaną arcybiskupowi Desmondowi Tutu z jego domu w Republice Południowej Afryki. Jednak w tym wypadku złodziejom nie udało się uniknąć aresztowania. Pięciu złoczyńców zostało zatrzymanych, a medal przyznany w 1984 roku wrócił na miejsce. Czy i medal skradziony w Wielkiej Brytanii zostanie odzyskany? Kradzież miała miejsce w marcu tego roku.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!