XIII Światowy Szczyt Noblistów

Pod koniec 2013 roku odbył się w Warszawie XIII Światowy Szczyt Noblistów. Spotkanie zorganizowano w 30 rocznicę przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie. Na zjeździe mogliśmy zobaczyć wielu znanych laureatów tej prestiżowej nagrody. Cała impreza odbywała się pod hasłem ?Solidarni dla pokoju – czas działać?. W czasie szczytu laureaci Pokojowej Nagrody Nobla wezwali między innymi do ograniczenia wydatków na zbrojenia oraz całkowitego zakazu użycia broni jądrowej.

Oto, co na temat szczytu i jego przesłania powiedział sam Lech Wałęsa: „Ja jestem rewolucjonistą, stąd też bez przerwy zgłaszam pomysły rewolucyjne. Od początku tak czyniłem, ale muszę powiedzieć, że efektów tych rewolucyjnych pomysłów nie mam za dużo”. Dodał również: „Nasze pokolenie ma największą szansę na pokój, na rozwój, na dobrobyt. Wcale nie potrzeba tak dużo, aby na tę drogę skutecznie i szybko wejść. Mam nadzieję, że tej szansy nie zmarnujemy”.

Wałęsa zabrał również głos na konferencji podsumowującej XIII Światowy Szczyt Noblistów wzywając laureatów do wspólnych działań na rzecz demokracji i pokoju: „Gdyby to się udało, a więc większa skuteczność noblistów i nasz udział w tym wszystkim, to byśmy odhaczali punkt po punkcie załatwione w tym roku udało się, za rok załatwimy. Chciałbym widzieć te praktyczne rzecz”.

Inicjatorem spotkań noblistów jest Michaił Gorbaczow. Sam pomysłodawca (laureat nagrody z 1990 roku) ze względów zdrowotnych musiał w ostatniej chwili odwołać swoją wizytę w stolicy Polski. (Źródło: PAP)Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!