Tomas Tranströmer nie żyje

Tomas Tranströmer urodził się 15 kwietnia 1931 w Sztokholmie. Był uznawany za najwybitniejszego współczesnego poetę szwedzkiego. Zmarł 26 marca 2015 roku, miał 83 lata. Nagrodę Nobla otrzymał w 2011 roku za „zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości?. Przez wiele lat był wymieniany, jako jeden z ważnych kandydatów do tej prestiżowej nagrody. Został nią uhonorowany jednak dopiero na kilka lat przed śmiercią.

O śmierci szwedzkiego noblisty poinformował opinię publiczną członek akademii noblowskiej, który wręczał mu nagrodę w pamiętnym 2011 roku. Poza Literacką Nagrodą Nobla Tomas Tranströmer otrzymał również wiele innych nagród i wyróżnień będących wyrazem ogromnego uznania, jakim cieszył się w środowisku twórczym, jak i wśród czytelników i odbiorców. Można tu wymienić nagrodę z 1990 roku, czyli Nagrodę literacką Rady Nordyckiej. W tym samym roku otrzymał tytuł doktora honoris causa uniwersytetu w Sztokholmie. Sześć lat później otrzymał nagrodę im. Augusta Strindberga (za „Sorgegondolen”).

Wśród jego bogatej twórczości, jako przykłady można podać: „Dziki Rynek i Żywym i umarłym”, „Moja przedmowa do ciszy”, „Późnojesienny labirynt”, „Niebieski dom” czy „Podsłuchany horyzont”. Tomas Tranströmer wielokrotnie był w Polsce. Często gościł na krakowskich Spotkaniach Poetów Wschodu i Zachodu. Po raz ostatni odwiedził nasz kraj na uroczystym wieczorze w Teatrze na Woli w Warszawie. Miało to miejsce w 2012 roku. Poeta zmarł po krótkiej chorobie 26 marca 2015 roku.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!