Günter Grass nie żyje

Laureat Literackiej Nagrody Nobla Günter Grass nie żyje. Był wybitnym pisarzem (dramatopisarzem, prozaikiem, poetą i eseistą), poza tym zajmował się również rzeźbą i grafiką. Zdobył wiele nagród i był ceniony nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Najbardziej znany jest ze swojej Gdańskiej trylogii „Blaszany bębenek” (1959 rok), „Kot i mysz” (1961) i „Psie lata” (1963). Ukoronowaniem jego pracy twórczej była przyznana w 1999 roku Literacka Nagroda Nobla.

Poza twórczością angażował się również w politykę. Przez wiele lat był związany z niemiecką partią SDP. W 1992 roku założył Fundację im. Daniela Chodowieckiego (założył ją w berlińskiej Akademii Sztuk). Celem fundacji jest wspieranie niemiecko – polskiej współpracy kulturalnej. Fundację im. Daniela Chodowieckiego przyznaje nagrody oraz stypendia rysownikom i grafikom z Polski. Dodatkowo organizuje wystawy ich prac w Niemczech.

Günter Grass urodził się 16 października 1927 roku w Gdańsku, zmarł 13 kwietnia 2015 roku w Lubece. Był doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Rada Miasta przyznała mu w 1993 roku Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

Oprócz wspomnianej tzw. Trylogii gdańskiej Günter Grass napisał m.in.: „Plebejska próba powstania”, „Z dziennika ślimaka”, „Spotkanie w Telgte”, „Wróżby kumaka”, „Moje stulecie”, „Idąc rakiem”, „Przy obieraniu cebuli”, „Co trzeba powiedzieć”. Laureat Literackiej Nagrody Nobla został pochowany 29 kwietnia 2015 na cmentarzu w Behlendorf.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!