Nagrody Nobla 2011

Komplet laureatów Nagrody Nobla z 2011 r. został podany do publicznej wiadomości. Przyjrzyjmy się bliżej postaciom wyróżnionym w tym roku tą prestiżową nagrodą.

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny lub fizjologii
Jako pierwszych poznaliśmy noblistów z dziedziny medycyny lub fizjologii. Wśród laureatów tegorocznej nagrody znalazły się trzy osoby: Bruce Beutler, Jules Hoffmann oraz Ralph Steinman. Wszyscy trzej panowie zostali wyróżnieni za prace nad układem odpornościowym. Warto dodać, że 50% nagrody pieniężnej trafi do dwóch pierwszych laureatów, a drugi 50% do trzeciego. Niestety, ale Ralph Steinman zmarł na 3 dni przed ogłoszeniem wyniku.

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki
Podobnie jak w medycynie i fizjologii, tak samo w dziedzinie fizyki wyróżnione zostały trzy osoby: Saul Perlmutter, Brian P. Schmidt oraz Adam G. Riess. Przedmiotem badań laureatów był Wszechświat i odkrycie, że rozszerza się on w stale rosnącym tempie, co kiedyś doprowadzi do jego zamarznięcia.

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii
Wyróżnienie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk przypadło dla Daniela Shechtmana. Pracownik Instytutu Technik w Hajfie (Izrael) nagrodę otrzymał za odkrycie kwazikryształów, które są szczególną formą ciała stałego z atomami ułożonymi w pozornie regularną, ale jednak niepowtarzalną strukturę.

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury
Literacką Nagrodą Nobla w 2011 roku uhonorowany został szwedzki poeta Tomas Transtroemer. 80-letni dziś laureat na wyróżnienie noblowskie czekał od 1993 roku pojawiając się na listach nominowanych. W 1996 r. był głównym kontrkandydatem Wisławy Szymborskiej. W tym roku na liście kandydatów do literackiej Nagrody Nobla wymienianych przez szwedzkich krytyków była trójka Polaków: Adam Zagajewski, Tadeusza Różewicz oraz Olga Tokarczuk.

Pokojowa Nagroda Nobla
Norweski Komitet Noblowski w 2011 roku przyznał Nagrodę Nobla dla trzech kobiet. Wyróżnienie otrzymały: Ellen Johnson-Sirleaf, Leymah Gbowee i Tawakkul Karman. Uhonorowane zostały za pokojowe budowanie świata, walkę o bezpieczeństwo bez używania przemocy oraz równe prawa kobiet w pracy.

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii
Szwedzka Królewska Akademia Nauk prestiżowe wyróżnienie przyznała dla dwóch amerykańskich ekonomistów: Thomasa J. Sargenta i Christophera A. Simsa. Uhonorowani zostali za empiryczne badania nad przyczyną i skutkiem w makroekonomii.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!