2011 Tomas Tranströmer

Literatura. Nagrodę Nobla otrzymał Tomas Transtroemer za jak to stwierdził Komitet Noblowski, że przez swoje zwięzłe, przejrzyste obrazy daje czytelnikom świeży dostęp do rzeczywistości.

Tomas Transtroemer jest szwedzkim poetą, pisarzem a także tłumaczem urodzonym 15 kwietnia 1931 w Sztokholmie. Studia rozpoczął w 1950 roku w sztokholmskiej szkole wyższej. Studiował na kierunkach historii literatury i religii a także psychologii. W latach 1960-1966 był pracownikiem w zakładzie poprawczym Linköping, jako psycholog. W 1990 roku uległ urazowi mózgu. W wyniku tego doznał częściowego paraliżu. Od tej pory poświęcił się głównie twórczości poetyckiej. Pomimo choroby skutkiem, której jest niedowład a także częściowa utrata mowy nie zaprzestał on aktywnego życia. W swojej twórczości odznacza się dużą zwięzłością.

Jeżeli chodzi o tematykę jego twórczości to mamy tu do czynienia na przykład z doznaniami religijnymi. Czytając jego poezję można zauważyć inspiracje muzyczne. Porusza również tematy związane z zagubieniem człowieka we współczesnym świecie. Jest on laureatem Nagrody literackiej Rady Nordyckiej, którą to otrzymał w 1990 roku. Rok 2011 jest dla niego wyjątkowy, ponieważ oprócz Nagrody Nobla otrzymał również tytuł profesorski.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!