Szczyt Noblistów w Rzymie

Kolejny szczyt laureatów Pokojowej Nagrody Nobla odbędzie się w Rzymie. Początkowo nobliści mieli się spotkać w połowie października w Kapsztadzie, ale władze Republiki Południowej Afryki odmówiły wydania wizy Dalajlamie. Wszystko dlatego, że RPA nie chciało psuć swoich stosunków z Chinami dla których duchowy przywódca Tybetańczyków jest wrogiem. Władze w Pretorii (administracyjna stolica RPA) utrzymują bliskie stosunki z Państwem Środka.

Nie pomogło również skierowanie prośby o przyznanie wizy do samego prezydenta RPA. Na znak protestu przeciw takiej decyzji władz Republiki Południowej Afryki szczyt odwołali sami nobliści. Zaraz po tym burmistrz Rzymu Ignazio Marino wystosował do noblistów zaproszenie by na kolejny szczyt przybyli właśnie do Wiecznego Miasta. To w Rzymie odbyło się osiem pierwszych zjazdów laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Swój przyjazd potwierdziło 22 laureatów. Wśród gości będą: Dalajlama, Lech Wałęsa, arcybiskup Desmond Tutu z RPA, Szirin Ebadi (irańska obrończyni praw człowieka), Leymah Gbowee (działaczka społeczna z Liberii), Mairead Maguire i David Trimble z Irlandii Północnej czy Jose Ramos-Horta z Timoru Wschodniego.

Najbliższy (już czternasty) zjazd noblistów dedykowany będzie zmarłemu w 2013 roku prezydentowi RPA Nelsonowi Mandeli. Poprzedni, trzynasty zjazd laureatów Pokojowej Nagrody Nobla odbył się w Polsce. Nobliści spotkali się w Warszawie. Nie zabrakło tam oczywiście Lecha Wałęsy oraz wielu innych noblistów z całego świata. (Źródło: fakty.interia.pl)Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!