2011 Ellen Johnson Sirleaf, Leymah Gbowee, Tawakkul Karman

Nagrodę otrzymały Ellen Johnson-Sirleaf i Leymah Gbowee oraz Tawakkul Karman.

Ellen Johnson-Sirleaf urodziła się 29 października 1938 w Monrovii. Jest panią prezydent Liberii od stycznia 2006 roku. Jest absolwentką Harwardu. W latach 1972?1973 pełniła funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Po 1985 roku została zmuszona do emigracji. Powróciła do kraju w 1997 roku a następnie zaangażowała się w działalność polityczną. Jej działania doprowadziły ją na fotel prezydenta. Jest pierwszą kobietą na tym stanowisku w Afryce.

Leymah Gbowee urodziła się w 1972 roku. Jest ona działaczką społeczną pochodzącą z Liberii. Jest organizatorką kobiecego ruchu chrześcijanek i muzułmanek Women in Peacebuilding Network, który dzięki swoim działaniom doprowadził do końca wojny domowej w Liberii w 2003 roku.

Tawakkul Karman urodziła się 7 lutego 1979 w Ta’izz. Jest jemeńską dziennikarka, polityk i członkini Al-Islah. Jest działaczką na rzecz praw człowieka. W 2005 założyła organizację Women Journalists Without Chain działającą na rzecz praw człowieka, wolności słowa i demokracji.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!