2013 Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej

Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej za „szeroko zakrojone działania mające na celu eliminację broni chemicznej”.

W 2013 roku Pokojową Nagrodę Nobla otrzymała Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons, OPCW). Organizacja została uhonorowana przez komisję przyznającą Nagrodę Nobla za swoje zakrojone na szeroką skalę działania zmierzające do eliminacji broni chemicznej.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (Organisation for the Prohibition of Chemical Weapons, OPCW) to organ wykonawczy konwencji o zakazie broni chemicznej która weszła w życie w 1997 roku. OPCW jest odpowiedzialna za wdrażanie przepisów międzynarodowych regulujących oraz eliminację broni chemicznej ze światowych arsenałów. Siedziba organizacji znajduje się w Holandii, a dokładnie w Hadze. Do OPCW należy większość państw (Izrael i Mjanma podpisały konwencję, ale do tej pory jej nie ratyfikowały). Konwencji nie podpisały ani do niej nie przystąpiły takie państwa jak: Angola, Egipt, Korea Północna, Sudan Południowy oraz Syria.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!