1999 Lekarze bez Granic

Pokojową Nagrodę Nobla w 1999 roku otrzymała organizacja Lekarze bez Granic. Została ona docenienia za swoją działalność polegającą na niesieniu pomocy medycznej ludziom w najbardziej niebezpiecznych rejonach świata.

Lekarze bez Granic (Doctors Without Borders) to pozarządowa organizacja międzynarodowa, która została utworzona przez grupę francuskich lekarzy w 1971 roku. Organizacja z francuska zwana Médecins Sans Frontières powstał w wierze, że każdy ma prawo do pomocy medycznej bez względu na granice państwowe jakie dzielą ludzi. MSF jest organizacją działającą w przeszło osiemdziesięciu krajach. Lekarze, którzy są jej członkami udzielają pomocy osobom w najbardziej niebezpiecznych zakątkach kuli ziemskiej.

Działają tam gdzie inne organizacje postanowiły się wycofać ze względu na niezwykle wysoki poziom zagrożenia. Organizacja Lekarze bez Granic składa się zarówno ze stałych członków jak i z wolontariuszy. Jest ona finansowana przez osoby prywatne, tak zwane organizacje non-profit, rządy państw oraz firmy prywatne.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!