Pierwsze rokowania, co do nagród 2013

Do ogłoszenia tegorocznych laureatów Nagrody Nobla pozostało jeszcze kilka miesięcy. Jednak już teraz mamy do czynienia ze spekulacjami, kto może otrzymać nagrodę w tym roku. Komisja zakończył już jakiś czas temu zbieranie nominację do tegorocznych nagród.

Obecnie mamy do czynienia z formowaniem końcowych, ścisłych list kandydatów, którzy mają największe szanse na zwycięstwo. Doskonale widać to na przykładzie nominacji do Literackiej Nagrody Nobla 2013. Pod koniec maja Komisja Noblowska poinformowała o wytypowaniu listy pięciu kandydatów, z których najprawdopodobniej wyłoniony zostanie tegoroczny laureat.

Lista miała zostać zatwierdzona przez Akademię na ostatnim spotkaniu w semestrze, czyli 30 maja. Oznacza to, iż najprawdopodobniej jest już gotowa. Wiele wskazuje na to, że wśród nominowanych może być pisarz pochodzący z Afryki lub taki, który zajmuje się problematyką tego kontynentu. W czasie przerwy wakacyjnej członkowie Akademii zapoznają się dogłębnie z twórczością wytypowanych kandydatów. W połowie września rozpoczną się obrady mające za zadanie wyłonić ostatecznego zwycięzcę. Laureata poznamy w październiku.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku nagrodę otrzymał chiński pisarz Mo Yan. Spotkało się to z krytyką niektórych środowisk literacki. Laureat jest uznawany za zwolennika komunistycznego rządu. Uhonorowanie go Nagrodą Nobla uznano za sprzeczne z ideą demokracji i walki o prawa człowieka. Kto wygra w tym roku i czy wyborowi komisji będą towarzyszyły podobne kontrowersje? Odpowiedzi na te pytania poznamy w październiku.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!