1990 Octavio Paz

W 1990 roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymał Octavio Paz. Został on nagrodzony za „namiętne pisarstwo z szerokimi horyzontami, cechującymi się inteligencją emocjonalną i humanistyczną uczciwością”.

Octavio Paz był krytykiem, eseistą, dziennikarzem i poetą meksykańskim. Urodził się 31 marca 1914 roku w Meksyku. Zmarł natomiast 20 kwietnia 1998 roku również w Meksyku. W swojej karierze pracował miedzy innymi w służbie dyplomatycznej. Miało to miejsce w latach 1945-1968. Twórczość Octavio Paza była nacechowana wieloma wpływami zewnętrznymi. Dało się w niej odczuć działanie na przykład mitologii Azteków, marksizmu czy surrealizmu.

Jednym z wątków jego twórczości są rozważania nad rolą poezji w świecie, a także analiza związku między charakterem, a historią. Jednym z jego najbardziej znanych dzieła jest wydany w 1957 roku Kamień słońca (Piedra de sol). Poza tym wydał również takie zbiory poezji jak na przykład Dziki księżyc, Biel, Z prochu jesteśmy: od romantyzmu do awangardy czy eseje Labirynt samotności lub Postdata.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!