1992 Rigoberta Menchú Tum

Pokojową Nagrodę Nobla w 1992 roku otrzymała Rigoberta Menchú Tum. Została ona uhonorowana za swoje działania mające na celu dbanie o praw człowieka, szczególnie wśród tubylców w Gwatemali.

Rigoberta Menchú Tum jest gwatemalską działaczką demokratyczną, a także obrończynią Indian. Urodziła się 9 stycznia 1959 roku w Chimel. Rigoberta Menchú Tum jest Indianką z należącego do ludu Majów plemienia Kicze. Jest działaczką w ruchu robotników rolnych, a także katechetką. Przez wiele lat była zmuszona do emigracji. Przebywała wtedy w Meksyku. Aktywnie działa na rzecz praw Indian w Gwatemali od 1981 roku. Oprócz Nagrody Nobla jest również laureatką Nagrody UNESCO za Wychowanie dla Pokoju.

W 2004 roku przyjęła ofertę ówczesnego prezydenta Gwatemali i rozpoczęła współpracę mającą na celu wdrażanie pokojowych porozumień, które kończyły trwającą wiele lat wojnę domową w Gwatemali. W roku 2007 roku kandydowała w wyborach na prezydenta Gwatemali, ale nie odniosła większego sukcesu. Cztery lata później znowu stanęła do wyścigu o takowe stanowisko.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!