2010 Andre Geim, Konstantin Novoselov

Nagrodę otrzymali Andriej Gejm oraz Konstantin Nowosiołow za swoje badania nad grafenem.

W 2010 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Andriej Gejm oraz Konstantin Nowosiołow. Komisja przyznająca nagrodę doceniła ich przełomowe badania nad alotropową formą węgla grafenem.

Andriej Gejm urodził się 21 października 1958 roku w Soczi. Jest rosyjsko-holenderskim fizykiem pochodzenia niemieckiego. Studiował w Moskwie w Instytucie Fizyko-Technicznym. Tytuł doktora uzyskał w Instytucie Fizyki Ciała Stałego AN ZSRR. Pracował w University of Bath, Czernogołowce, University of Nottingham oraz w Kopenhadze. Został profesorem na uniwersytecie w Nijmegen. W 2001 roku został profesorem na uniwersytecie w Manchesterze.

Konstantin Nowosiołow urodził się 23 sierpnia 1974 roku w Niżnym Tagile. Jest fizykiem rosyjskim, studiował w Moskiewskim Instytucie Fizyko-Technicznym. Pracował w instytucie w Czernogołowce. W 1999 przeniósł się do Holandii gdzie pracował, jako asystent Andrieja Gejma. Razem z nim w 2001 roku rozpoczął pracę na uniwersytecie w Manchesterze. Razem z Gejmem odkryli w 2004 roku grafen.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!