2001 Eric A. Cornell, Wolfgang Ketterle, Carl E. Wieman

Nagrodę otrzymali Eric Cornell, Wolfgang Ketterle i Carl E. Wieman za uzyskanie nowego stanu materii.

W 2001 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymało trzech naukowców a mianowicie Eric Cornell, Wolfgang Ketterle i Carl E. Wieman. Zostali oni nagrodzeni za uzyskanie tzw. kondensat Bosego-Einsteina, nowego stanu materii oraz za przeprowadzenie doświadczeń na nim w celu poznania jego właściwości.

Eric Cornell jest amerykańskim fizykiem. Urodził się 19 grudnia 1961 roku w Palo Alto. Fizykę studiował na Uniwersytecie Stanforda. Doktorat uzyskał natomiast na Massachusetts Institute of Technology. Jest profesorem na Uniwersytecie Kolorado w Boulder.

Wolfgang Ketterle to niemiecki fizyk, urodzony 21 października 1957 roku w Heidelbergu. Początkowo studiował na Uniwersytecie Ruprechta Karla w Heidelbergu później przeniósł się na Uniwersytet Techniczny w Monachium. Jest profesorem na MIT.

Carl E. Wieman jest amerykańskim fizykiem urodzonym 26 marca 1951 roku w Corvallis. Studiował na Massachusetts Institute of Technology. Doktoryzował się natomiast na Uniwersytecie Stanforda. Od 1984 roku jest wykładowcą na University of Colorado w Boulder.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!