2000 Zhores I. Alferov, Herbert Kroemer, Jack S. Kilby

Nagrodę otrzymali Żores Ałfiorow i Herbert Kroemer za rozwój technologii półprzewodników heterostrukturalnych oraz Jack Kilby za wynalezienie układu scalonego.

W 2000 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymało trzech naukowców. Byli to Żores Ałfiorow i Herbert Kroemer, których nagrodzono za ich ogromne osiągnięcia związane z rozwojem półprzewodników heterostrukturalnych oraz konstruktor pierwszego układu scalonego Jack Kilby.

Żores Ałfiorow jest fizykiem rosyjskim, urodził się 15 marca 1930 roku w Witebsku. Studiował w Instytucie Elektrotechnicznym im. Lenina w Leningradzie (Sankt Petersburg). W 1991 roku objął posadę wiceprzewodniczącego Rosyjskiej Akademii Nauk. Jest zagranicznym członkiem PAN.

Herbert Kroemer jest niemieckim fizykiem. Urodził się 25 sierpnia 1928 w Weimarze. Studiował na Uniwersytecie w Jenie oraz na Uniwersytecie Georga-Augusta w Getyndze. Aktualnie jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara.

Jack Kilby był inżynierem amerykańskim. Urodził się 8 listopada 1923 roku w Jefferson City a zmarł 20 czerwca 2005 roku w Dallas. Studiował na Uniwersytecie Stanowym Illinois oraz na Uniwersytecie Wisconsin. Pracował na stanowisku profesora inżynierii elektrycznej na Uniwersytecie Teksańskim w Dallas.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!