2009 Elizabeth Helen Blackburn, Carol W. Greider oraz Jack W. Szostak

Elizabeth Helen Blackburn, Carol W. Greider oraz Jack W. Szostak otrzymali nagrodę za badania nad sposobem, w jaki telomery chronią zakończenia chromosomów.

Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny w 2009 roku otrzymało troje naukowców a mianowicie Elizabeth Helen Blackburn, Carol W. Greider oraz Jack W. Szostak. Nagrodę dostali za odkrycie, w jaki sposób zakończenia chromosomów są chronione przez telomery oraz enzym telomerazę.

Elizabeth Helen Blackburn urodziła się 26 listopada 1948 roku w Hobart. Jest amerykańską biolog pochodzenia australijskiego. Studiowała na University of Melbourne. Doktorat zrobiła na University of Cambridge. W 1990 roku została profesorem fizjologii i biologii na Uniwersytecie California w San Francisco.

Carol W. Greider urodziła się 15 kwietnia 1961 roku w San Diego w U.S.A. Studiowała biologię na University of California. Wraz z Elizabeth Blackburn odkryła telomerazę. Od 1997 roku pracuje dla Johns Hopkins University.

Jack W. Szostak urodził się 9 listopada 1952 roku w Londynie. Studiował na McGill University biologię komórek. Doktoryzował się na Cornell University. Jest profesorem genetyki w Massachusetts General Hospital.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!