2009 Venkatraman Ramakrishnan, Thomas Steitz i Ada Yonath

Venkatraman Ramakrishnan, Thomas Steitz i Ada Yonath otrzymali nagrodę za badania prowadzone nad rybosomami.

W 2009 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymało trzech naukowców. Byli to Venkatraman Ramakrishnan, Thomas Steitz i Ada Yonath. Nagrodę otrzymali za badania nad strukturą rybosomów oraz ich funkcjonowaniem. Komitet Noblowski uznał te badania za bardzo ważne w odniesieniu do kluczowych procesów życiowych.

Venkatraman Ramakrishnan urodził się w 1952 w Ćidambaram w Indiach. Studiował na Annamalai University. W 1976 roku uzyskał tytuł doktora fizyki na Ohio University. Biologię studiował na University of California w San Diego. W latach 1995-1999 był profesorem biochemii na University of Utah. Od 1999 roku jest kierownikiem laboratorium w Medical Research Council w Cambridge.

Thomas Steitz urodził się w 1940 roku w Milwaukee. Jest amerykańskim biochemikiem a także biofizykiem molekularnym. Studiował na Harvard University i tam uzyskał stopnie doktora z wymienionych wyżej dziedzin. Pracował na Uniwersytecie Yale oraz w Howard Hughes Medical Institute.

Ada Yonath urodziła się 22 czerwca 1939 roku w Jerozolimie. Specjalizuje się w krystalografii. Studiowała na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Doktoryzowała się w Instytucie Nauki Weizmanna w 1968 roku.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!