2009 Elinor Ostrom i Oliver Eaton Williamson

Nagrodę otrzymali Elinor Ostrom i Oliver Eaton Williamson za analizę ekonomiczną zarządzania.

Nagrodą Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 2009 roku zostali uhonorowani Elinor Ostrom oraz Oliver Eaton Williamson.

Elinor Ostrom urodziła się 7 sierpnia 1933 roku w Los Angeles. Jest profesorem nauk politycznych i wykładowcą na University Bloomington w Bloomington. Ma także stanowisko na Arizona State University w Tempe. Nagrodę otrzymała za pracę poświęconą analizie ekonomicznej rządzenia własnością wspólną przez zrzeszenia (wspólnoty) użytkowników. Jako pierwsza kobieta w historii został uhonorowana tą nagrodą.

Oliver Eaton Williamson urodził się 27 września 1932 roku. Ukończył MIT Sloan School of Management na Massachusetts Institute of Technology, Stanford University oraz Carnegie Mellon University. Obecnie zajmuje stanowisko profesora na University of California w Berkeley. Jest specjalistą w dziedzinie administracji biznesowej, ekonomii i prawa. Nagrodę w dziedzinie ekonomii otrzymał za analizę ekonomiczną warunków rządzenia, a w szczególności roli granic przedsiębiorstwa.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!