2003 Robert F. Engle III, Clive W.J. Granger

Nagrodę otrzymał Robert F. Engle za model ARCH oraz Clive W. J. Granger za analizę ekonomiczną szeregów czasowych ze wspólnymi trendami.

W 2003 roku Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii przypadła w udziale dwom naukowcom. Byli to Robert F. Engle i Clive W. J. Granger. Engle został doceniony za opracowanie modelu analizy ekonomicznych szeregów czasowych z wariancją zmienną w czasie (model ARCH). Granger otrzymał nagrodę za opracowanie metody analizy właściwości szeregów czasowych (np. kointegracji).

Robert Franklin Engle III jest amerykańskim ekonomistą i ekonometrykiem. Urodził się 10 listopada 1942 roku w Syracuse. Piastuje stanowisko profesora na Uniwersytecie Nowojorskim. Specjalizuje się w tworzeniu modeli zmian różnych instrumentów finansowych.

Clive W. J. Granger był brytyjskim ekonomistą. Urodził się 4 września 1934 roku w Swansea, zmarł 27 maja 2009 roku. Był studentem na Uniwersytecie w Nottingham, tam też uzyskał doktorat ze statystyki. Był profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!