2001 George A. Akerlof, A. Michael Spence, Joseph E. Stiglitz

Nagrodę otrzymali George A. Akerlof, A. Michael Spence i Joseph E. Stiglitz za analizę rynku cechującego się asymetria informacji.

W 2001 roku Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii została wręczona trzem naukowcom. Byli to George A. Akerlof, A. Michael Spence i Joseph E. Stiglitz. Zostali uhonorowani za swoją pracę nad analizą rynków, których cechą jest asymetria informacji, czyli takich, w których część uczestników rynku ma lepsze informację od reszty.

George Arthur Akerlof jest amerykańskim ekonomista urodzonym 17 czerwca 1940 roku w New Haven. Studiował na Uniwersytecie Yale, doktorat z ekonomii uzyskał na Massachusetts Institute of Technology. Jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Andrew Michael Spence urodził się 7 listopada 1943 roku w Montclair. Jest amerykańskim ekonomistą. Obecnie zajmuje stanowisko wykładowcy na Uniwersytecie Stanforda.

Joseph Eugene Stiglitz to amerykański ekonomista urodzony 9 lutego 1943 roku w Gary. Był szefem Zespołu Doradców Ekonomicznych Prezydenta Stanów Zjednoczonych w latach 1993-1997 a także piastował stanowisko głównego ekonomisty Banku Światowego w latach 1997-2000. Jest profesorem na Columbia University.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!