2007 Mario R. Capecchi, Sir Martin J. Evans, Oliver Smithies

Nagrodę otrzymali Mario R. Capecchi, Sir Martin John Evans oraz Oliver Smithies za odkrycie zasad wprowadzania zmian genowych u myszy przy użyciu komórek macierzystych.

W 2007 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymało trzech naukowców. Byli to Mario R. Capecchi, Sir Martin John Evans i Oliver Smithies. Przyznający nagrodę komitet uhonorował ich za badania, które doprowadziły do odkrycia zasad, jakie obowiązują podczas wprowadzania specyficznych zmian w genach myszy przy użyci embrionalnych komórek macierzystych.

Mario R. Capecchi urodził się 6 października 1937 roku w Weronie. Jest amerykańskim genetykiem włoskiego pochodzenia. Od 1973 roku zajmuje stanowisko profesora  na Uniwersytecie Utah. Specjalizuje się w genetyce człowieka i biologii.

Sir Martin John Evans urodził się 1 stycznia 1941 roku w Stroud. Jest brytyjskim uczonym, uważa się go powszechnie za odkrywcę komórek macierzystych.

Oliver Smithies urodził się 25 lipca 1925 roku w Halifax. Jest amerykańskim genetykiem pochodzenia angielskiego. Studiował fizjologię oraz chemię. Od 1988 roku pracuje na University of North Caroline w Chapel Hill.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!