2008 Yoichiro Nambu, Makoto Kobayashi, Toshihide Maskawa

Nagrodę otrzymali Yoichiro Nambu za wyjaśnienie mechanizmu rządzącego spontanicznym łamaniem symetrii w fizyce cząstek elementarnych oraz Makoto Kobayashi i Toshihide Maskawa za odkrycie pochodzenia rozbitej symetrii.

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki w 2008 roku otrzymało trzech naukowców. Byli to Yoichiro Nambu, Makoto Kobayashi i Toshihide Maskawa.

Yoichiro Nambu jest amerykańskim fizykiem pochodzenia japońskiego. Urodził się 18 stycznia 1921 roku w Fukui. Studiował fizykę na Uniwersytecie w Tokio gdzie uzyskał stopień doktora. Pracował również na Uniwersytecie w Osace. Swoją karierę na 50 lat związał z Uniwersytetem Chicago. W 1960 roku zaproponował opis matematyczny spontanicznego łamania symetrii w fizyce cząstek elementarnych, co przyniosło mu Nagrodę Nobla.

Makoto Kobayashi urodził się 7 kwietnia 1944 roku w Nagoi. Na tamtejszym uniwersytecie uzyskał stopień doktora. Był profesorem na Uniwersytecie w Kioto oraz kierował Laboratorium Wysokich Energii w Tsukuba. Wraz z Toshihide Maskawą otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie pochodzenia rozbitej symetrii przewidującej istnienie minimum trzech rodzin kwarków w naturze.

Toshihide Maskawa urodził się 7 lutego 1940 roku. Studiował na Uniwersytecie w Nagoi, tam też uzyskał stopień doktora. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Kioto.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!