2008 Osamu Shimomura, Martin Chalfie, Roger Y. Tsien

Nagrodę otrzymali Osamu Shimomura, Martin Chalfie i Roger Y. Tsien za odkrycie zielonych białek fluorescencyjnych.

W 2008 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymało trzech naukowców a mianowicie Osamu Shimomura, Martin Chalfie oraz Roger Y. Tsien. Komisja noblowska doceniła ich prace prowadzące do odkrycia i rozwoju zielonych białek fluorescencyjnych GFP.

Osamu Shimomura urodził się 27 sierpnia 1928 roku w Fukuchiyamie w Japonii. Studiował na Uniwersytecie w Nagasaki gdzie uzyskał stopień doktora chemii organicznej. Pracował w Boston University a także w Marine Biological Laboratory w Woods Hole.

Martin Chalfie urodził się w 1947 roku. Jest amerykańskim biologiem, studiował na Harvard University gdzie w 1977 roku uzyskał stopień doktora neurobiologii. W 1982 roku otrzymał posadę profesora nauk biologicznych na Columbia University.

Roger Y. Tsien urodził się 1 lutego 1952 roku w Nowym Jorku. Studiował na Uniwersytecie Harvarda chemię oraz fizykę. Doktoryzował się na Uniwersytecie Cambridge. Był pracownikiem University of California w Berkeley. Od 1989 roku piastuje stanowisko profesora na Wydziale Chemii i Biochemii University of California w San Diego.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!