2008 Harald zur Hausen, Françoise Barré-Sinoussi, Luc Montagnier

Nagrodę otrzymał Harald zur Hausen za odkrycie, że to wirus brodawczaka ludzkiego powoduje raka szyjki macicy oraz Françoise Barré-Sinoussi i Luc Montagnier za odkrycie wirusa HIV.

W 2008 roku w dziedzinie medycyny Nagrodę Nobla otrzymało troje naukowców. Byli to Harald zur Hausen, Françoise Barré-Sinoussi oraz Luc Montagnier.

Harald zur Hausen urodził się 11 marca 1936 roku w Gelsenkirchen. Studiował  na uniwersytetach w Bonn, Hamburgu i Düsseldorfie. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie  w Düsseldorfie. Pracował na Uniwersytecie w Pensylwanii a habilitował  się na Uniwersytecie w Würzburgu. Jest członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk.

Françoise Barré-Sinoussi urodziła się 30 lipca 1947 roku w Paryżu. W latach siedemdziesiątych pracowała w Instytucie Pasteura. Prowadziła tam badania  nad retrowirusami. W 1983 roku wraz z Lucem Montagnierem dokonała odkrycia wirusa zespołu nabytego braku odporności (HIV).

Luc Montagnier urodził się 18 sierpnia 1932 roku w Chabris. Studiował w Poitiers  i na Sorbonie gdzie uzyskał stopień doktora. Od 1972 roku piastował stanowisko profesora  w Instytucie Pasteura, a w 1975 został dyrektorem do spraw naukowych CNRS.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!