1994 lfred G. Gilman, Martin Rodbell

W 1994 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali Alfred G. Gilman oraz Martin Rodbell. Zostali oni nagrodzeni za odkrycie białek G oraz roli, jaką owe białka odgrywają w przekazywaniu sygnału w komórkach.

Alfred Goodman Gilman jest amerykańskim fizjologiem. Urodził się 1 lipca 1941 roku w New Haven w stanie Connecticut. Alfred Goodman Gilman jest profesorem Narodowego Instytutu Medycznego w Karolinie Północnej. Poza tym od 1981 roku jest profesorem Uniwersytetu w Dallas.

Martin Rodbell był biochemikiem amerykańskim. Urodził się 1 grudnia 1925 w Baltimore w stanie Maryland. Zmarł natomiast 7 grudnia 1998 w Chapel Hill w stanie Karolina Północna. Był absolwentem prywatnej szkoły średniej Baltimore City College. Martin Rodbell rozpoczął studia na Uniwersytecie Johna Hopkinsa w 1943 roku na wydziale chemii. Studia przerwał, by odbyć służbę wojskową. Stopień magistra uzyskał w 1949 roku. Studiował również na Uniwersytecie Waszyngtońskim. Doktoryzował się w 1954 roku. Pracował między innymi, jako Szef Laboratorium Odżywiania i Endokrynologii w NIAMD oraz Naukowy Dyrektor Narodowego Instytutu NIH Środowiskowych Nauk Zdrowia w Chapel Hill, w Karolinie Północnej.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!