2003 Paul C. Lauterbur, Sir Peter Mansfield

Nagrodę otrzymali Paul Charles Lauterbur i Sir Peter Mansfield za odkrycia w dziedzinie obrazowania rezonansu magnetycznego.

W 2003 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymali Paul Lauterbur i Sir Peter Mansfield. Zostali nagrodzeni za swoje prace, dzięki którym rezonans magnetyczny znalazł szerokie zastosowanie w medycynie.

Paul Charles Lauterbur był amerykańskim chemikiem. Urodził się 6 maja 1929 roku w Sidney w Ohio, zmarł 27 marca 2007 roku w Urbana w Illinois. Studiował chemię na Case Institute of Technology w Cleveland. Doktorat zrobił na Uniwersytecie w Pittsburghu. Był doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oprócz Nagrody Nobla miał na swoim koncie również prestiżową nagrodę Laskera. Otrzymał ją za badania kliniczne.

Sir Peter Mansfield jest fizykiem brytyjskim. Urodził się 9 października 1933 roku w Londynie. Studiował i doktoryzował się na Queen Mary College na Uniwersytecie Londyńskim. Podobnie jak Lauterbur posiada tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest profesorem na Uniwersytecie Nottingham.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!