2007 Albert Fert, Peter Grünberg

Nagrodę otrzymali Albert Fert i Peter Grünberg za odkrycie gigantycznego magnetooporu.

W 2007 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki otrzymali Albert Fert oraz Peter Grünberg za odkryty w 1988 roku gigantyczny magnetoopór.

Albert Fert urodził się 7 marca 1938 roku w Carcassonne. Jest francuskim fizykiem. Studiował na Sorbonie. Doktorat robił na Université Paris-Sud w Orsay gdzie obecnie zajmuje stanowisko profesora. Jest także dyrektorem naukowym we wspólnym laboratorium Narodowego Centrum Badań Naukowych (CNRS) i uniwersyteckiej grupy badawczej Thales.

Peter Grünberg urodził się 18 maja 1939 roku w Pilźnie (tereny obecnych Czech). Fizyk niemiecki, jego rodzice po wojnie przenieśli się do Lauterbach w Hesji (Niemcy). Studiował na Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie oraz politechnice  w Darmstadt. Później poświęcił się pracy w instytucie fizyki ciała stałego w centrum badawczym Juelich. W swojej karierze został uhonorowany poza Nagrodą Nobla również Japan Prize w 2007, Wolf Prize i wieloma innymi.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!