1996 Peter C. Doherty, Rolf M. Zinkernagel

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1996 roku otrzymali Peter C. Doherty oraz Rolf M. Zinkernagel. Zostali oni uhonorowani za odkrycia odnoszące się do specyficzności komórkowej odporności immunologicznej.

Peter Charles Doherty jest australijskim immunologiem. Urodził się 15 października 1940 roku koło Brisbane. Doktorat uzyskał w 1970 roku na Uniwersytecie w Edynburgu. Był od 1982 roku profesorem pediatrii i patologii na John Curtin School of Medical Research w Canberze. Swoją pracę naukową kontynuował w USA. Jest powiązany z Saint Jude Children’s Research Hospital w Memphis.

Rolf Martin Zinkernagel jest szwajcarskim lekarzem immunologiem. Urodził się 6 stycznia 1944 roku w Riehen we wsi nieopodal Bazylei. Szkołę średnią ukończył w Bazylei. Studiował medycynę od 1962 roku. W 1969 roku zaczął pracować na oddziale chirurgii w szpitalu w Bazylei. Zapisał się również na Uniwersytet w Zurichu. W 1979 roku objął profesurę na Uniwersytecie w Zurichu. Został tam również dyrektorem Instytutu Immunologii Eksperymentalnej.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!