2006 John C. Mather, George F. Smoot

Nagrodę otrzymali John Cromwell Mather i George Fitzgerald Smoot za badania nad kosmicznym mikrofalowym promieniowaniem tła i odkrycie jego zgodności z modelem ciała doskonale czarnego.

W 2006 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki zdobyli John Cromwell Mather i George Fitzgerald Smoot. Zostali oni uhonorowani za odkrycie, że mikrofalowe promieniowanie tła ma postać promieniowania ciała doskonale czarnego oraz za odkrycie anizotropii owego promieniowania.

John Cromwell Mather jest amerykańskim astrofizykiem, urodził się 27 sierpnia 1945 roku w Roanoke. Studiował w Swarthmore College gdzie otrzymał tytuł magistra. Doktorat zrobił na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley. Był inicjatorem pomysłu budowy satelity COBE mającego za zadanie potwierdzenie teorii Wielkiego Wybuchu.

George Fitzgerald Smoot jest amerykańskim astrofizykiem i kosmologiem, urodził się 20 stycznia 1945 roku w Yukon na Florydzie. Studiował w Massachusetts Institute of Technology. Był pracownikiem Lawrence Berkeley National Laboratory. Aktualnie jest profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!