1994 Reinhard Selten, John Nash Jr, John Harsanyi

W 1994 roku Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii otrzymali Reinhard Selten, John Nash Jr oraz John Harsanyi. Niniejsze wyróżnienie spotkało ich za niespotykaną do tej pory analizę równowagi w teorii gier niekooperacyjnych.

Reinhard Selten jest niemieckim ekonomistą. Urodził się 5 października 1930 roku we Wrocławiu. Tytuł magistra uzyskał w 1957 roku na Uniwersytecie we Frankfurcie w dziedzinie matematyki. Na tej samej uczelni w 1961 roku obronił również doktorat. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Bonn. Został doktorem honoris causa między innymi Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

John Forbes Nash Jr jest amerykańskim matematykiem i ekonomistą. Urodził się 13 czerwca 1928 roku w Bluefield w Wirginii. Pracował między innymi na Massachusetts Institute of Technology w Cambridge oraz jako profesor na Uniwersytetu Princeton. Cierpiał na schizofrenię paranoidalną, która wyłączyła go z życia naukowego. Na podstawie jego życia powstała książka Piękny Umysł, a następnie film o takim samym tytule. John Charles Harsanyi był amerykańskim filozofem, ekonomistą oraz matematykiem pochodzenia węgierskiego. Urodził się 29 maja 1920 roku w Budapeszcie, a zmarł 9 sierpnia 2000 roku w Berkeley. Był między innymi wykładowcą na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!