2005 Barry J. Marshall, J. Robin Warren

Barry James Marshall i John Robin Warren otrzymali nagrodę za odkrycie bakterii Helicobacter pylori oraz jej wpływu na powstawanie wrzodów na żołądku.

W 2005 roku Nagrodę Nobla otrzymali Barry James Marshall i John Robin Warren. Zostali oni uhonorowani za odkrycie bakterii Helicobacter pylori oraz udowodnienie roli, jaką odgrywa w chorobie wrzodowej oraz zapaleniu błony śluzowej żołądka. Dzięki odkryciu dokonanemu przez nich możliwe stało się skuteczne leczenie wyżej wspomnianych dolegliwości przy pomocy antybiotyków.

Barry James Marshall urodził się 30 września 1951 roku w Kalgoorlie, jest australijskim naukowcem oraz lekarzem. Jest absolwentem Uniwersytetu Zachodniej Australii w Perth. Oprócz Nagrody Nobla dostał także m. in. Nagrodę Laskera i Nagrodę Paula Ehrlicha.

Podobnie jak Marshall, John Robin Warren jest australijskim lekarzem i naukowcem. Urodził się 11 czerwca 1937 roku w Adelajdzie. Studiował na Uniwersytecie Adelajdy. Staż odbył w Królewskim Szpitalu w Melbourne. Następnie rozpoczął pracę w Królewskim Szpitalu w Perth.Liczba komentarzy: 1 do '2005 Barry J. Marshall, J. Robin Warren'

  1. Anna pisze:

    Tego odkrycia dokonał polski profesor medycyny, Walery Jaworski około 100 lat wcześniej. Jednakże jego
    obserwacje przeszły niezauważone…

Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!