2001 William S. Knowles, Ryoji Noyori, K. Barry Sharpless

Nagrodę otrzymali William S. Knowles, Ry?ji Noyori oraz Karl Barry Sharpless za swoje prace nad katalizą asymetryczną.

W 2001 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymało trzech naukowców. Byli to William S. Knowles, Ry?ji Noyori i Karl Barry Sharpless. Zostali docenieni za badania i opracowanie metody syntezy asymetrycznej.

William S. Knowles jest amerykańskim chemikiem, urodził się 1 czerwca 1917 roku w Taunton. Doktoryzował się na Uniwersytecie Columbia. Po wieloletniej pracy w koncernie Monsanto w St. Louis, przeszedł na emeryturę w 1986 roku.

Ry?ji Noyori jest japońskim chemikiem, urodzonym 3 września 1938 roku w Kobe. Studiował na Uniwersytecie Ky?to a w 1967 roku obronił tam doktorat. Od 1972 roku był profesorem Uniwersytetu Nagoya a od 2000 roku zajmuje stanowisko dyrektora Centrum Badań Naukowych nad Materiałami tejże uczelni.

Karl Barry Sharpless to amerykański chemik urodzony 28 kwietnia 1941 roku w Filadelfii. Był studentem Dartmouth College w Hanover, doktoryzował się na Uniwersytecie Stanforda i przez jakiś czas tam pracował. Był także pracownikiem na Harvardzie oraz profesorem na MIT i Scripps Research Institute.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!