2005 Roy J. Glauber, John L. Hall, Theodor W. Hänsch

Nagrodę otrzymali Roy Jay Glauber za opis teoretyczny zachowań cząstek światła oraz John Lewis Hall i Theodor Wolfgang Hänsch za wkład w rozwój spektroskopii laserowej.

W 2005 roku Nagrodę Nobla otrzymało trzech naukowców. Byli to Roy Jay Glauber, John Lewis Hall i Theodor Wolfgang Hänsch.

Roy Jay Glauber jest amerykańskim fizykiem, urodził się 1 września 1925 roku w Nowym Jorku. Jest profesorem na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge. Nagrodę otrzymał za wkład, jaki wniósł w kwantową teorię koherencji optycznej.

John Lewis Hall, amerykański fizyk urodzony 21 sierpnia 1934 roku w Denver. Jest wykładowcą na University of Colorado. Od 40 lat jest ściśle związany z Instytutem Astrofizyki Laboratoryjnej w Boulder w Kolorado. Jego pasją stała się praca nad ciągłym udoskonalaniem metody spektroskopii laserowej (jest również jej odkrywcą).

Wraz z Hallem nagrodę otrzymał Theodor Wolfgang Hänsch. Jest on niemieckim fizykiem urodzonym 30 października 1941 roku w Heidelbergu. Doktorat uzyskał na Uniwersytecie w Heidelbergu. Jest dyrektorem instytutu im. Maxa Plancka w Garching pod Monachium.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!