2005 Robert J. Aumann, Thomas C. Schelling

Nagrodę otrzymali Israel Robert John Aumann i Thomas Crombie Schelling za pracę nad zastosowaniem teorii gier do m. in. mikroekonomii.

W 2005 roku Nagrodę Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii dostali Israel Robert John Aumann i Thomas Crombie Schelling za swoje badania dotyczące zastosowania teorii gier do mikroekonomii oraz nauk społecznych. Przy użyciu tej metody starali się wyjaśnić, na czym polegają konflikty i kooperacje.

Israel Robert John Aumann jest izraelskim matematykiem, urodził się 8 czerwca 1930 roku we Frankfurcie nad Menem (Niemcy). Z Niemiec uciekł w 1938 roku. Azyl znalazł w U.S.A. Doktorat z matematyki zrobił na Massachusetts Institute of Technology. W 1956 zaczął pracę na Hebrajskim Uniwersytecie w Jerozolimie.

Thomas Crombie Schelling jest amerykańskim ekonomistą, urodził się 14 kwietnia 1921 roku w Oakland. Piastuje stanowisko profesora na Uniwersytecie w Maryland. Specjalizuje się w bezpieczeństwie narodowym, strategiach nuklearnych oraz polityce zagranicznej.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!