2001 Leland H. Hartwell, Tim Hunt, Sir Paul M. Nurse

Nagrodę otrzymali Leland H. Hartwell, Tim Hunt i Sir Paul M. Nurse za odkrycia dotyczące kontrolowania cyklu komórkowego.

W 2001 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny otrzymało trzech naukowców a mianowicie Leland H. Hartwell, Tim Hunt i Sir Paul M. Nurse. Komitet przyznający nagrodę docenił ich badania nad kontrolowaniem cyklu komórkowego oraz odkrycie jego kluczowych regulatorów. Odkrycia, jakich dokonali pozwalają stworzyć nowe metody w walce z rakiem.

Leland H. Hartwell to amerykański biochemik urodzony 30 października 1939 roku w Los Angeles. Studiował na California Institute of Technology a doktorat zrobił na Massachusetts Institute of Technology w 1964 roku. Aktualnie zajmuje stanowisko dyrektora w Centrum Badań nad Rakiem im. Freda Hutchinsona w Seattle.

Tim Hunt jest angielskim biochemikiem. Urodził się 19 lutego 1943 roku w Neston. Tytuł doktora zdobył na Uniwersytecie Cambridge w 1968 roku. Obecnie jest pracownikiem Fundacji Imperium Brytyjskiego Badań nad Rakiem.

Sir Paul M. Nurse to angielski biochemik i genetyk. Urodził się 25 stycznia 1949 roku w Londynie. Studiował na Uniwersytecie w Birmingham, w 1973 uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Anglii Wschodniej. Pełnił funkcję dyrektora generalnego Fundacji Imperium Brytyjskiego Badań nad Rakiem. Od 2003 roku piastuje stanowisko prezydenta Uniwersytetu Rockefellera w Nowym Jorku.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!