2000 Arvid Carlsson, Paul Greengard, Eric R. Kandel

Nagrodę otrzymali Arvid Carlsson, Paul Greengard i Eric R. Kandel za badania i odkrycia odnoszące się do przekazywania sygnałów w układzie nerwowym.

W 2000 roku Nagrodę w dziedzinie medycyny otrzymało trzech naukowców. Byli to Arvid Carlsson, Paul Greengard i Eric R. Kandel. Komisja noblowska wyróżniła ich za badania nad układem nerwowym i przełomowe odkrycia dotyczące funkcjonowania mózgu.

Arvid Carlsson jest szwedzkim neurobiologiem, urodził się 25 stycznia 1923 roku w Uppsali. Piastował stanowisko profesora farmakologii na Uniwersytecie w Göteborgu w latach 1959-1989. Jest laureatem Nagrody Japońskiej z 1994 roku.

Paul Greengard jest neurobiologiem amerykańskim, urodził się 11 grudnia 1925 roku w Nowym Jorku. Od 1989 roku pełni funkcję profesora psychiatrii i farmakologii na Uniwersytecie Rockefellera w Nowym Jorku.

Eric Richard Kandel urodził się 7 listopada 1929 roku w Wiedniu. Jest amerykańskim neurobiologiem pochodzenia austriackiego. Studiował historię i literaturę, ale ostatecznie postawił na medycynę. Był profesorem na Uniwersytecie Nowojorskim oraz Columbia University. Należy do Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!