2003 Peter Agre, Roderick MacKinnon

Nagrodę otrzymali Peter Agre i Roderick MacKinnon za badania nad kanałami błon komórkowych.

W 2003 roku Nagroda Nobla trafiła do rąk Petera Agre i Rodericka MacKinnona. Komitet noblowski postanowił uhonorować ich tą prestiżową nagrodą za badania, jakie prowadzili nad kanałami w błonach komórkowych, przez które przepływają jony i woda.

Peter Courtland Agre jest amerykańskim biochemikiem, urodził się 30 stycznia 1949 roku w Northfield. Był studentem Augsburg College w Minneapolis. Doktoryzował się na Wydziale Medycyny Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Aktualnie zajmuje stanowisko profesora medycyny i biochemii na owej uczelni. Jest członkiem amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk. Współpracuje z kilkoma renomowanymi czasopismami.

Roderick MacKinnon jest biochemikiem amerykańskim, urodził się 19 lutego 1956 roku w Burlington. Biochemię studiował na Brandeis University. Stopień doktora uzyskał na Tufts University w Bostonie. Pracował na Harvardzie a także na Rockefeller University w Nowym Jorku. Należy do amerykańskiej Narodowej Akademii Nauk.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!