2002 John B. Fenn, Koichi Tanaka, Kurt Wüthrich

Nagrodę otrzymali Kurt Wüthrich, John B. Fenn i Koichi Tanaka za badania nad białkami.

W 2002 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymało trzech naukowców. Byli to Kurt Wüthrich, John B. Fenn i Koichi Tanaka. Komisja noblowska doceniła ich badania nad strukturą i budową białek.

Kurt Wüthrich to szwajcarski chemik, urodzony 4 października 1938 roku w Aarberg. Studiował na Uniwersytecie w Bern w Szwajcarii. Doktoryzował się z chemii na Uniwersytecie w Bazylei. Piastował stanowisko profesora w Szwajcarskim Federalnym Instytucie Technologii w Zurychu.

John B. Fenn jest amerykańskim chemikiem, urodził się 15 czerwca 1917 roku w Nowym Jorku. Studia kończył na Berea College w Berea a doktoryzował się na Uniwersytecie Yale. Przez długi okres pracował na tym uniwersytecie, później zajmował stanowisko profesora na Virginia Commonwealth University w Richmond.

Koichi Tanaka jest japońskim chemikiem. Urodził się 3 sierpnia 1959 roku w Toyamie na wyspie Honsh?. Był studentem na Uniwersytecie T?hoku w Sendai. Prze lata pracował w korporacji Shimadzu w Ky?to na stanowisku inżyniera.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!