1993 Kary Mullis, Michael Smith

W roku1993 Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii otrzymali Kary Mullis oraz Michael Smith. Komitet przyznający Nagrodę Nobla docenił ich prace i odkrycia dotyczące metody ukierunkowanej mutagenezy i reakcji łańcuchowej polimerazy.

Michael Smith był chemikiem kanadyjskim pochodzenia brytyjskiego. Urodził się 26 kwietnia 1932 roku w Blackpool, a zmarł 4 października 2000 roku w Vancouver w Kanadzie. Był studentem chemii na Uniwersytecie Manchasterskim. Uzyskał tam tytuł doktora w 1956 roku. Odbył staż w Laboratorium Har Gobind Khorany. Później przeniósł się na Uniwersytet Wisconsin, ale po roku powrócił do Vancouver. Do śmierci pracował na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej.

Kary Banks Mullis jest amerykańskim biochemikiem uważanym za wynalazcę fundamentalnej dla biologii molekularnej techniki PCR. Urodził się 28 grudnia 1944 roku w Lenoir w stanie Karolina Północna (USA). Studiował na Georgia Institute of Technology w Atlancie. Doktorat z chemii uzyskał na Uniwersytecie of California w Berkeley. Pracował na Uniwersytecie Berkeley.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!