1998 Walter Kohn, John Pople

Nagrodę w dziedzinie chemii w 1998 roku otrzymali Walter Kohn oraz John Pople. Walter Kohn został uhonorowany przez komitet noblowski za swój wkład w rozwój teorii funkcjonału gęstości. John Pople został nagrodzony za rozwój metod obliczeniowych w chemii kwantowej.

Walter Kohn to amerykański fizyk pochodzenia żydowskiego. Urodził się 9 marca 1923 roku w Wiedniu. Był między innymi profesorem na Carnegie Institute of Technology w Pittsburghu.

Sir John Anthony Pople  był fizykiem i matematykiem brytyjskim. Urodził się 31 października 1925 roku w Burnham on Sea w hrabstwie Somerset w Wielkiej Brytanii. Zmarł natomiast  15 marca 2004 roku w Sarasota na Floryda w USA. Był wykładowcą w Trinity College w Cambridge w latach 1954-1958. Wykładał tam matematykę. Poza tym był również kierownikiem Basic Physic Division of the National Physical Laboratory w Middlesex w latach 1958-1964. Później pracował w USA, jako profesor Uniwersytetu Carnegie-Mellon w Pittsburghu oraz Northwestern University w Evanston.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!