1998 Robert F. Furchgott, Louis J. Ignarro, Ferid Murad

Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny w 1998 roku otrzymali Robert F. Furchgott, Louis J. Ignarro oraz Ferid Murad. Zostali oni nagrodzeni za szereg odkryć dotyczących tlenku azotu, jako cząsteczki sygnałowej w układzie krwionośnym.

Robert Francis Furchgott był biochemikiem i farmakologiem amerykańskim. Urodził się 4 czerwca 1916 roku w Charleston (Karolina Południowa, USA). Zmarł 19 maja 2009 roku w Seattle. Był profesorem farmakologii Brooklyn State University w Nowym Jorku w latach 1956-1988. Natomiast od 1989 roku pracował, jako profesor na University of Miami. Poza tym był członkiem Narodowej Akademii Nauk w Waszyngtonie. Louis Joseph Ignarro jest farmakologiem amerykańskim. Urodził się 31 maja 1941 roku w Nowym Jorku. Pracował w Narodowym Instytucie Zdrowia w Bethesda. Poza tym wykładał w Tulane University’s School of Medicine w Nowym Orleanie. Był również profesorem na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Ferid Murad jest amerykańskim farmakologiem. Urodził się 14 września 1936 roku w Whiting w stanie Indiana (USA). Doktorat zrobił na Western Reserve University w Cleveland. Był wykładowcą między innymi na University of Virginia w Charlottesville czy Stanford University.Temat Noblistów i Nagrody Nobla nie jest Ci obcy? Dodaj swój komentarz!